ŠTA IMAJU ZAJEDNIČKO UM, VODOINSTALATER I TERAPEUT ?
TERAPIJSKE TEHNIKE!
Kako se terapijske tehnike prepliću, kako se koriste i koja je njihova moć?
Um je poput složene mreže vodovoda, pri čemu svaka cev ima svoju funkciju i svoju putanju. Neke cevi su međusobno povezane, neke cevi rade same, neke cevi su veoma male, a neke od njih su izuzetno dobro skrivene pod zemljom.
Da bi vodovodna mreža funkcionisala efikasno, sve cevi moraju biti u dobrom radnom stanju, povremeno ih treba polirati, popraviti, otpušiti a ponekad čak i zameniti novim.
Većinu vremena ste potpuno sposobni da se sami brinete o svojoj mreži cevi, osiguravajući da voda slobodno teče, tako što s vremena na vreme malo očistite oko njih. Međutim, ponekad se dogodi nešto što je izvan vaših sposobnosti popravki i morate da pozovete vodinstalatere da biste sprečili kolaps mreže.
Zamislite svog terapeuta baš kao vodinstalatera. Naš posao je da obezbedimo da vaša psihološka mreža dobro funkcioniše – čišćenjem i deblokadom cevi, ponekad zamenom istrošenih cevi ili popravkom onih koje cure. Za to se koriste brojne terapijske tehnike.
Kako funkcionišu terapijske tehike?
Možda će biti neophodno da krenemo u detaljnu potragu kako bi pronašli skrivenu i zakopanu cev koja curi. Možda ćemo morati da pogledamo stare nacrte i planove cevovoda iz vremena gradnje ili ćemo morati da isplaniramo nov, moderniji način za pokretanje celog sistema.
Koji god posao da obavljamo, cilj je da vam pomognem da vratite svoju mrežu u normalu ili je čak poboljšate na neki tehnološki napredniji način. Da bi se ovo postiglo, baš kao i svaki vodinstalater, koristimo veliki niz alata – ili terapijskih tehnika.
Sve terapijske tehnike o kojima govorim u ovom poglavlju obuhvataju samo neke od alata koje možemo koristiti ali i ne moramo. Više je nego verovatno da ćemo koristi kombinaciju terapijskih tehnika, kako biste postigli svoj cilj. U praksi se pokazalo da je ovo daleko delotvornije.
U stvari, postoje mnogi faktori koji određuju koje tehnike će hipnoterapeut da koristi. Samo neki od tih faktora podrazumevaju:
👆🏻 Vaš specifičan izazov
Neke terapijske tehnike su jednostavno bolje za primenu na određene teme. Postoji jako mnogo naučnih studija koje dokazuju da su neke terapijske tehnike najpogodnije za oslobađanje od trauma a neke druge za otklanjanje fobija – i mnogo dosadnih naučnih dokaza zbog čega je to tako. Kada vam se ponudi neko rešenje slobodno pitajte svog terapeuta zbog čega misli da je ono efikasnije – imate pravo da znate!
👆🏻 Ciljevi koje želite da postignete
Možda želite da saznate zašto je vaš izazov uopšte nastao, ili možda ne brinete o tome nego samo jednostavno želite da ga što pre prevaziđete. Ono što želite određuje da li ćemo koristiti terapijske tehnike koje vam pomažu da istražite svoju prošlost ili ćemo se usmeriti ka određenom cilju u budućnosti.
👆🏻 Vaša istorija
Možda izgleda čudno, ali vaša karijera, hobiji, sklonosti i stvari koje ne volite ili volite mogu da daju putokaze za izbor prave terapijske tehnike koju treba koristiti. Na primer, ako uživate u uređivanju bašte, možemo koristiti metafore o baštovanstvu kako bi vam pomogli da otkrijete svoj problem i posadite zdravo seme rešenja. Međutim, ako patite od alergija, sigurno ćemo izbegavati da koristimo cveće kao metaforu – u suprotnom možete završili u suzama ali ne zbog plakanja 😉
👆🏻 Istorija terapija na kojima ste bili i lične želje
Možda ste ranije bili kod terapeuta koji je koristio tehniku za koju smatrate da je efikasna. U tom slučaju, bilo bi pametno da to kažete jer će možda ponovno korišćenje iste da vam pomogne da prevaziđete svoj trenutni izazov. S druge strane, možda ranije ste prošli kroz terapijsku tehniku koja vam nije „legla“, možda imate nedoumice oko tehnika kao što su regresija ili progresija ili jednostavno znate šta želite a šta ne. Opet, najbolja ideja je da o tome popričamo kako bi zajednički pronašli metod i način za vas.
👆🏻 Stvari u koje verujete i uverenja koja imate
Ako ste ubeđeni da vaš trenutni problem potiče od nečega što vam se dogodilo u prošlom životu, možemo razmotriti korišćenje terapijske tehnike regresije. S druge strane, ako čvrsto verujete da reinkarnacija ne postoji, nema nikakvog smisla da vas vodim ovim putem niti čak da vam spominjem ovu tehniku.
Terapijske tehnike i njihova upotreba
Sa velikim količinama stresa, anksioznošću i depresijom koje su u tako velikom porastu na nivou celog sveta, ići na terapiju je postala uobičajena praksa u razvijenim zemljama. Zašto? Zato što nam je svima, sa vremena na vreme potreban drugi ugao gledanja na dešavanja u svom životu.
Znate, ponekad, kada smo u stanjima povišene uzbuđenosti zbog događaja mi jednostavno nismo u stanju da vidimo ništa drugo osim toga što nas muči. I onda… onda se vrtimo u krug kao hrčak na točku. Stalno radimo iste stvari, imamo iste reakcije i akcije koje nas ne vode nikuda.
Kada nekome ispričamo sa čime se suočavamo a taj neko nas zaista empatično i sasluša osećamo veliko olakšanje. Terapija je tu da olakšamo dušu ali i da pronađemo smisao u ljudima, događajima i okolnostima sa kojima se suočavamo – putem različitih terapijskih tehnika koje nam stoje na raspolaganju.
U savremenom svetu je terapija dostupna skoro na svakom koraku. U školama, bolnicama, grupama podrške pa čak i crkvama. Međutim kod nas nije. Ako čak i postoji, vrlo često se svodi na jedan ili dva sastanka sa terapeutom. To nije dovoljno.
Znate li da u Americi više nije pitanje da li imate terapeuta nego koliko kvalitetnog terapeuta možete da pronađete?
Nedavna istraživanja su pokazala da samo 25% stanovništva ima pozitivan stav prema životu. Ova alarmantna situacija je bio veliki poziv na akciju terapeutima i danas se zaštita mentalnog zdravlja ubrzano menja, ali ni približno dovoljno. U školama, na radnim mestima i u medicinskim ustanovama potrebno je dublje i šire razumevanje prednosti terapije, pogotovo na našim prostorima na kojima ima mnogo, mnogo trauma koje kao društvo nismo uspeli da procesuiramo.
Postoje pozitivni primeri gde se promena dešava i samo neki od njih su na promer, uključivanje upitnika vezanih za stres i depresiju u ordinacijama primarne zdravstvene zaštite, ili veći broj školskih savetnika koji rade na proširenju edukacije o mentalnom zdravlju učenika, specijalni savetnici u velikim kompanijama koji se bave mentalnim zdravljem zaposlenih ali i sve veća dostupnost mobilnih aplikacija koje promovišu ceo novi pokret zaštite mentalnog zdravlja.
Ako ni na ovaj način niste u mogućnosti da dođete do nekoga ko će vas saslušati, na ovom kanalu ćemo nastavićemo naše druženje kroz opis hipnoterapeutskih tehnika i priču o izazovima koje uz njihovu pomoć možete da prevaziđete. Dakle, narednih nekoliko tekstova će biti opisi terapijskih tehnika i njihovih primena na konkretnim primerima iz prakse.
Možda se prepoznate.
ZAPAMTITE: Terapijske tehnike koje koristimo mogu se razlikovati dok radimo na različitim aspektima vaših izazova. Iako je zamena sifona relativno jednostavan posao za vodinstalatera, on može da koristiti nekoliko različitih alata da završi ovaj zadatak. Isto važi i za nas. Bez obzira koliko je posao težak ili jednostavan, kombinacija tehnika koje se koriste je najefikasnija.
Pa hajde konkretno da popričamo o terapijskim tehnikama sledeće nedelje. Počećemo sa istraživanjem i upoznavanjem delova naše ličnosti. Idemo na uzbudljiv susret sa „svima njima“.
U međuvremenu bih volela da čujem da li ste već isprobali neke terapijske tehnike i ako je odgovor da, koja vam se najviše dopala ili dala najbolje rezultate. Ako ne… pa čitamo se uskoro!
PIŠITE MI!
S ljubavlju,
Ivana