ŠTA JE NEUROPLASTIČNOST U STVARI?
Znate, svi mi s vremena na vreme imamo negativne misli.
Misli poput „Nisam dovoljno pametan“, „Nisam dovoljno dobar“ ili „Ne mogu ovo da uradim“ su neverovatno česte i mogu nas sprečiti da ostvarimo svoj puni potencijal i živimo život o kojem maštamo i sanjamo.
Ali postoji dokazan i efikasan način da ih se oslobodite. Neuroplastičnost.
Dakle, ako želite da naučite više o misterioznoj super moći vašeg mozga i nauci koja pokazuje kako terapija može da ga promeni – onda nastavite da čitate…
Neuroplastičnost je sposobnost mozga da se menja i prilagođava usled izloženosti iskustvima. To je krovni termin koji se odnosi na sposobnost mozga da menja, reorganizuje ili razvija nove neuronske mreže. Termin plastičnost se odnosi na savitljivost ili sposobnost mozga da se menja, odnosno ovaj termin ne znači da je mozak plastičan. Neuro se odnosi na neurone, nervne ćelije koje su gradivni blokovi mozga i nervnog sistema. Dakle, neuroplastičnost omogućava nervnim ćelijama da se promene ili prilagode.
KOJA JE RAZLIKA IZMEĐU MOZGA I UMA I KAKO NEUROPLASTIČNOST DELUJE NA OBA?
Da bismo razumeli nauku koja stoji iza hipnoterapije, prvo moramo razumeti razliku između mozga i uma.
Jednostavno rečeno, um je nematerijalno sedište naše svesti i odgovoran je za sve naše misli, osećanja i emocije.
S druge strane, mozak je fizički organ u kome se nalazi um.
Iako su um i mozak dva odvojena entiteta, oni su blisko povezani. Kada imamo misao, ona generiše električne impulse u mozgu i utiče na naše ponašanje i fiziologiju.
Razumevanje ovog odnosa je važno jer je ključ za razumevanje kako možemo da promenimo svoje misli da bismo preokrenuli svoj mozak.
Sada kada smo utvrdili razliku između uma i mozga, hajde da otkrijemo misterioznu super moć za koju većina ljudi ni ne zna da ima.
ZBOG ČEGA JE NEUROPLASTIČNOST TOLIKO VAŽNA?
Ako ste kao većina ljudi, verovatno mislite: „Ja sam ono što jesam“ i „Ovo su karte koje sam dobio u životu i to je to“.
Takođe možete govoriti stvari kao što su: “Depresija je generacijama prisutna u mojoj porodici.”, “To je genetski.”, “Iver ne pada daleko od klade“ ili „Leopard ne može da promeni svoje tačke.”
Ali želim da znate da su to lažna uverenja, tako da nemojte praviti grešku razmišljajući na ovaj način.
Vidite, činjenica je da je suprotno – vaš mozak nije fiksiran ili nepromenljiv, ali takođe… Možete bukvalno ponovo ožičiti i izgraditi svoj mozak. Samo malo razmislite o ovome što sam rekla.
Zaista možete da promenite svoj mozak!
On je neuroplastičan i danas je to opšte poznata činjenjica. Ne znam da li se sećate, ali ako ste u nekim godinama kao ja, u školi su nas učili da imamo određeni broj sivih moždanih ćelija i da je taj broj konačan. Učili su nas da jednom kada počnu da umiru, nove ne nastaju i da je ljudsko telo jednostavno takvo.
Ali ovo je toliko daleko od istine!
Naš mozak je predivan organ koji ima velike sposobnosti koje prevazilaze puko stvaranje novih sivih ćelija. Ako pazite na njega, ako imate zanimaciju koju mu dajete i zadatke koje treba da rešava ili nove situacije u kojima treba da se snađe – on cveta!
Dakle, vaše misli oblikuju vaš mozak, a vi imate moć da mislite šta god želite. Kakva sjajna vest! Kada ovo shvatite, onda se sve menja.
SUPERMOĆ NEUROPLASTIČNOSTI MOZGA
Razlog zbog kog možete da razvijate svoj mozak i u sedamdesetim godinama svog života je, kao to sam već rekla, njegova sposobnost koja se zove neuroplastičnost.
Neuroplastičnost je neverovatna sposobnost vašeg mozga da promeni svoju strukturu i funkciju kao odgovor na vaše okruženje, misli i emocije.
Ova sposobnost vam omogućava da naučite nove stvari, formirate nova sećanja i uspostavite nove veze među neuronima. To naravno nije sve. Pomaže vam i da se oporavite od povreda i bolesti.
Želim da znate da se svako ljudsko biće rađa kao belo, čisto platno. Dakle, ako imate depresivne, negativne misli ili uverenja koja vas sputavaju da uradite ono što želite, treba da znate da niste rođeni tako – to ste postali. Neuroplastičnost je omogućila tu promenu.
Ako ste promenili prirodno stanje svog mozga i razvili negativne navike i načine razmišljanja tokom vremena, možete iskoristiti neuroplastičnost svog mozga da ga još jednom promenite i pređete sa negativnih na pozitivne okvire uma.
Ovo je sasvim moguće jer je vaš mozak veoma, veoma „gladan“ organ. On ima potrebu da stalno bude izložen nekoj stimulaciji, a mi imamo neverovatnu sposobnost da stalno razvijamo nove misli i stvaramo nove veze.
Na primer, ako naučite novu veštinu, neuroplastičnost će pomoći u stvaranju novih neuronskih puteva u mozgu koji će podržati tu veštinu.
Ako u pedesetim godinama života počnete da učite da svirate gitaru, vaš mozak dobija stimulans i pomaže vam da u tome uspete. I ne samo to. Svaki put kada uzmete gitaru u ruku ii sa svakim tonom koji odsvirate on stvara hiljade i hiljade novih neuronskih veza koje postaju sve jače sa svakom vežbom. Što više vežbate to bolji postajete.
Isto tako, ako ste prošli kroz neko traumatično iskustvo, neuroplastičnost mozga vam može pomoći da stvorite nove neuronske puteve i veze puteve koji vam olakšavaju da se nosite sa tim iskustvom.
Delujući namerno na njega i organizujući svoje misli, možete uticati na neuroplastičnost vašeg mozga.
Sve što treba da uradite je da promenite priču koju pričate sebi. Svi imamo moć da to uradimo. Tu nastupa opuštanje i hipnoza.
KAKO PROCES FUNKCIONIŠE?
Hipnoza funkcioniše tako što osobu dovodi u stanje duboke relaksacije. Kada je vaše telo potpuno opušteno vaš um takođe dobija signal da je siguran, da nema od čega da strahuje niti da se brani. Tada se i on opušta. Kada se to dogodi, na scenu stupaju verbalne sugestije koje vam pomažu da promene svoje misli ili ponašanje.
Promene koje se dešavaju tokom ovog postupka su suptilne i lagane jer kada ste u opuštenom stanju, vaš um je mnogo otvoreniji za nove načine sagledavanja vaših situacija, dilema i trilema.
Vidite, tokom opuštanja, aktivnost vaših moždanih talasa se menja i ulazite u stanje duboke relaksacije (ali ne spavate). U ovom stanju, vaš krvni pritisak i broj otkucaja srca se smanjuju, a vi ste sposobniji da se fokusirate na reči i rečenice koje čujete.
Vi u stvari, postajete izuzetno fokusirani.
Ovo omogućava terapeutu da da prave predloge koji će vam pomoći da promenite i ažurirate svoje misli, ponašanja ili emocije na pozitivan način. Neuroplastičnost na delu.
Vremenom, uz ponovljeno izlaganje ovim novim sugestijama, vaše razmišljanje i ponašanje će se trajno promeniti jer koristite prirodnu super moć svog mozga – neuroplastičnost.
Terapija koristi tu super moć da pomogne ljudima da promene način na koji njihov um funkcioniše, kako bi mogli da prevaziđu ogromne prepreke, postignu svoje ciljeve i žive ispunjenije živote.
I pošto naš svesni i nesvesni um imaju neuroplastičnost, hipnoza se može koristiti za promenu svesnog i nesvesnog ponašanja.
Na primer, pretpostavimo da stalno sumnjate u svoju sposobnost da uspete u onome što ste zamislili. U tom slučaju, duboko opušteno stanje vam može pomoći da razbijete ove destruktivne obrasce razmišljanja i zamenite ih pozitivnijim, osnažujućim uverenjima.
Ovo direktno dovodi do poboljšanja samopouzdanja, veće motivacije i boljeg ukupnog mentalnog i emocionalnog zdravlja. Iz ovog stanja ste sposobni da se uhvatite u koštac sa bilo čim što vam život servira.
Imamo i obrnute slučajeve primene.
Recimo da ste kao dete doživeli saobraćajni udes, i iako se ništa strašno nije desilo vi se čak i sada kao odrasla osoba bojite da vozite. Zbog toga ste veoma ograničeni sa svim i svačim u životu. Svaka nabavka namirnica, odlazak kod lekara, šetnja nedaleko od grada prosto za vas predstavlja izazov. Tako biste voleli da se oslobodite svog straha od vožnje i da postanete samostalni da ne morate da molite roditelje, komšije ili prijatelje da vas vozikaju okolo.
E pa rešenje je, iz mog ugla gledanja, vrlo jednostavno.
Kroz duboku opuštenost uma i tela se vraćamo u situaciju koju ste doživeli, nađemo negativnu emociju koja se stvorila zbog nje, smanjimo njenu jačinu, njen uticaj na vas i preokrenemo je u vašu korist.
Uz malo vežbe nakon terapije vaš strah postupno nestaje i vaša samostalnost se vraća u punom sjaju.
Ono što želim da kažem je da većinu stvari koje su vam se desile možete da prevaziđete uz malo truda i brižno vođstvo terapeuta.
PREDNOSTI NEUROPLASTIČNOSTI
Postoje mnoge prednosti neuroplastičnosti mozga. Ova osobina mozga omogućava vašem mozgu da se prilagodi i promeni i pomaže u:
- Sposobnosti učenja novih stvari
- Sposobnosti poboljšanja postojećih kognitivnih sposobnosti
- Oporavku od moždanog udara i traumatskih povreda mozga
- Jačanju oblasti u kojima je funkcija izgubljena ili je opala
- Poboljšanjima koja mogu unaprediti kondiciju mozga
KAKO POBOLJŠATI NEUROPLASTIČNOST?
Postoje koraci koje možete preduzeti kako biste podstakli svoj mozak da se prilagodi i promeni, u bilo kom da ste životnom dobu.
1. Obogatite svoje okruženje
Pokazalo se da okruženja koja su stimuativna za učenje nude obilje mogućnosti za fokusiranu pažnju, novine i izazove i da stimulišu pozitivne promene u mozgu. Ovo je posebno važno tokom detinjstva i adolescencije, ali obogaćivanje vašeg okruženja može nastaviti da pruža nagrade za mozak i u odraslom dobu.
Stimulacija vašeg mozga može uključivati stvari poput:
- Učenje novog jezika
- Učenje sviranja nekog instrumenta
- Putovanje i istraživanje novih mesta
- Stvaranje umetnosti i drugih kreativnih aktivnosti
- Čitanje
- Odmaranje.
Istraživanja su pokazala da san igra važnu ulogu u razvoju neuroplastičnosti mozga zato što se kroz duboki odmor jačaju veze između neurona a samim tim i podstiče veća plastičnost mozga. Dakle, možete poboljšati svoj san praktikovanjem dobre higijene spavanja. Ovo uključuje razvijanje doslednog rasporeda spavanja i stvaranje okruženja koje doprinosi dobrom snu.
Takođe treba da znate da dobar san nije jedini način da priuštite sebi dubok, kvalitetan odmor. Slušanje pažljivo skrojenih snimaka vođene meditacije (napravljene samo i isključivo za vas) je takođe odličan izbor.
2. Vežbajte redovno
Redovna fizička aktivnost ima brojne benefite za mozak. Neka istraživanja pokazuju da vežbanje može pomoći u sprečavanju gubitka neurona u ključnim oblastima hipokampusa, dela mozga uključenog u pamćenje.
Američko Ministarstvo zdravlja i socijalnih usluga preporučuje najmanje 150 minuta kardio vežbi umerenog intenziteta (kao što su hodanje, ples, plivanje ili vožnja bicikla) nedeljno i najmanje dva dana vežbi snage (dizanje tegova ili intenzivnog treninga).
3. Vežbajte svesnost
Svesnost podrazumeva potpuno uranjanje uma u sadašnji trenutak, bez razmišljanja o prošlosti ili razmišljanja o budućnosti. Svest o prizorima, zvukovima i osećajima oko vas je ključna. Mnoga istraživanja su pokazala da kultivisanje i vežbanje svesnosti može da podstakne neuroplastičnost mozga. Dakle, bacite se na meditaciju, jogu, svesno disanje, pisanje dnevnika ili bilo koju drugu aktivnost koja vas, bar na nekoliko minuta, izbacuje iz mišljenja o prošlosti ili budućnosti.
4. Igrajte se
Igre nisu samo za decu jer studije pokazuju da igranje društvenih igara, kartanje, video igre i grupne igre u prirodi značajno poboljšavaju neuroplastičnost vašeg mozga. Dakle, možda je vreme da organizujete veče društvenih igara i pokažete ko je kraj monopola svojim prijateljima.
ZAPAMTITE: Naš um je predivan baš zbog toga što MOŽEMO da ga menjamo.
Ako imate neki izazov sa kojim ne znate šta da radite – PIŠITE MI
Tu sam za sve.
S ljubavlju,
Ivana