ŠTA JE DISOCIJACIJA?
Da li ste ikada vozili svoj automobil tako da kada ste stigli na odredište niste mogli da se setite kuda ste tačno vozili jer ste bili zaokupljeni sopstvenim mislima? U ovom slučaju ne samo da ne znate kuda ste vozili, nego niste ni mislili na kočnicu, kvačilo ni gas… bukvalno ste bili na auto pilotu.
Da li ste ikada bili u nedoumici oko nečega tako da jedan deo vas misli jedno, a drugi misli nešto potpuno drugačije?
Da li ste ikada zatekli sebe da ste skliznuli u mod auto pilota kada ste radili nešto, zato što su vaše misli bile daleko od tog mesta i od tog posla?
U ovim situacijama se vaš um jednostavno podelio na nekoliko delova, od kojih svaki na izgled funkcioniše nezavisno od celine. U stvari, ovo su momenti kada vaš um doživljava ono što mi zovemo DISOCIJACIJA.
Da li ste ikada peglali veš dok ste bili potpuno zaokupljeni potkastom koji slušate?
Da li ste ikada razgovarali sa prijateljem u bučnom i prepunom kafiću a da ste uspeli da utišate okolnu buku, da se fokusirate na njegove reči i normalno vodite razgovor?
Da li ste ikada sanjarili o simpatiji na času matematike tako da uopšte niste registrovali glas dosadnog profesora? Znam da jeste 😉
Dakle, disocijacija je prirodni fenomen koji doživljavate svaki dan. Pomaže vam da funkcionišete u svetu i omogućava vam da se nosite sa stvarima za koje mislite da su teške.
PREDNOSTI KOJE NAM DISOCIJACIJA DAJE
Jedna od glavnih prednosti disocijacije je to što vam omogućava da ostavite osećanja iza sebe odnosno, da situaciju u kojoj se nalazite doživite kao da je neko drugi doživljava. Disocijacija vam omogućava da ono što vam se dogodilo pogledate kao da se desilo nekom drugom.
Ok, zašto je ovo važno? Osećanja boje iskustva u životu.
Kako se osećate u datom momentu može da odredi kako ćete reagovati na situaciju u kojoj se nađete.
Na primer, zamislite da bezbrižno šetate ulicom i ugledate tri velika psa kako idu prema vama.
Kakva će biti vaša reakcija zavisi od toga kakvo ste iskustvo sa velikim psima imali ranije. Ako ste u detinjstvu imali velikog psa kao ljubimca, sigurno se nećete uplašiti zar ne? Ako ste pak imali neko neprijatno iskustvo sa velikim psima ranije slika velikih pasa koji idu prema vama sto posto pali paniku!
Što se više puta nađemo u sličnim situacijama veća je verovatnoća da ćemo razviti automatski odgovor na to što nam se dešava – automatski odgovor kojim upravlja naš nesvesni um.
Pošto naša reakcija postaje automatska mi nismo u stanju da razumemo zašto reagujemo na način na koji reagujemo ili ne možemo da se kontrolišemo kada nas obuzmu automatska osećanja. Disocijacija na delu.
Na primer, posmatrate nekoga koga volite. Osećanja koja imate prema toj osobi imaju veoma važnu ulogu u određivanju vašeg ponašanja prema njoj. Opušteni ste, slatki, detinjasti, obraćate joj se sa osmehom, glas vam je mekan…
Isto tako, kada sretnete nekoga ko vam se ne sviđa, vaša osećanja ponovo oblikuju vaše ponašanje – postajete napeti, koristite agresivan ton glasa, zauzimate odbrambenu ili agresivnu pozu tela ili vam je telo zgrčeno…
Disocijacija nam u terapiji omogućava da odvojimo osećanja koja doživljavamo u vezi sa događajem – od samog događaja. Na ovaj način dobijate mogućnost da objektivnije sagledate događaj, a samim tim i promenite svoju reakciju na njega.
KADA SE KORISTI DISOCIJACIJA?
Zamislimo, hipotetički, da ste pod velikim stresom na poslu.
Količina posla koju morate da uradite nastavlja da se gomila na vašem stolu i osećate da ste potpuno smrvljeni. Dok pokušavate da smislite način da što pre zavrište svoje obaveze anksioznost vas preplavljuje i zamagljuje vam rasuđivanje. Jednostavno ne postoji šansa da vidite način da se izbavite iz svega toga i da smanjite tenziju i napetost koja vlada oko vas.
Ipak, postoji tehnika koja vas odvaja od negativnih osećanja, tako da možete da sagledate situaciju u kojoj ste kao da je gledate na televiziji i kao da se dešava nekome drugome a ne vama. Tu disocijacija stupa na scenu.
Dobijate novu perspektivu jer možete da vidite sve što vam se desilo, ali nemate intenzivna, stresna osećanja koja obično imate kada god razmišljate o svom problemu. I u tome je lepota ove tehnike.
U ovom stanju možete objektivno da sagledate situaciju a pošto osećanja više ne ometaju vaše rasuđivanje, sposobni ste da vidite kako da odredite prioritete na poslu ili kome možete delegirati zadatke u cilju efikasnijeg završetka.
A posledično, shvatićete da ako uhvatite malo slobodnog vremena između zadataka na poslu, zapravo možete da radite efikasnije. Rezultat: nivo vašeg stresa opada, postajete daleko efikasniji na poslu, šef vas više ne gleda popreko, opušteniji ste, kolege to primećuju i baš taj dan vas pozovu da im se pridružite na pauzi za ručak…
Prilično moćna stvar.
KAKO SE KORISTI DISOCIJACIJA U TERAPIJI?
Postoji nekoliko različitih načina rada sa disocijacijom u dubokom stanju opuštenosti. Jedna od tehnika vam omogućava da bukvalno uzmete daljinski u ruke i premotavate događaj koji vam se desio na koji god deo da želite i koliko god puta da želite. Možete ga gledati na malom crno belom televizoru ili na ogromnom bioskopskom platnu u full hd rezoluciji. Kako god odaberete u vašem umu. Ova tehnika se, stručnim terminom naziva REWIND.
Kada naše podsvesno gleda na traumatične događaje iz našeg života sa distance ili kao da se strašne stvari dešavaju nekome drugom a ne nama, on je sposoban i da isključi sva negativna osećanja iz našeg uma i da situaciju sagleda mirno i iz druge perspektive.
Može se čak dogoditi i da se setite da se traumatičan događaj i nije dogodio baš onako kako ste vi zapamtili ili da je sve, u stvari jedan veliki, veliki nesporazum.
Koji god zaključak da se izvede pomoću ove tehnike ona je veoma, veoma oslobađajuća.
Napišite mi koje stvari vi radite na auto pilotu tako da o njima ni ne razmišljate?
Da li su vam neke od tih situacija neprijatne?
Šta mislite, kako biste se osećali da ih nemate u svom životu?
PIŠITE MI, unapred se radujem svakoj vašoj reči.
S ljubavlju,
Ivana